Vývojařská Plzeň: cloudové služby mění přístup k vývoji, představení IBM Bluemix

Sledovat Komunita 2

Setkání pro všechny vývojáře, kteří mají co říct. Občasně v Plzni.

US207, NTIS

Technická 8, Plzeň

Cloudové platformy zcela změnily přístup k vývoji aplikací, dnes máme k dispozici neomezený výpočetní výkon a mnoho různých služeb, které můžeme využívat, aniž bychom cokoliv programovali a nasazovali.

Pro toto setkání jsme vybrali jednoho z několika poskytovatelů cloudových služeb, cloudovou platformu IBM Bluemix (https://console.ng.bluemix.net). Budeme mít možnost se seznámit se základy cloudových technologií (IaaS vs. PaaS, DevOps), podívat se více pod pokličku a zjistit jak taková platforma vůbec funguje, na jakých technologiích je vystavená (co to je Cloud Foundry architektura?) a samozřejmě uvidíme její možnosti pro vývoj webových a mobilních aplikací v cloudu včetně několika best practices. Demo nebude chybět. Za IBM budou povídat Mario Kamburov (https://www.linkedin.com/in/mkamburo/en) a Ondřej Plevka (https://www.linkedin.com/in/ondrejplevka).

Dostupnost cloudových služeb pro běžné vývojaře mění některé zažité předpoklady a přístupy k vývoji samotných aplikací. K tomu bude mluvit Petr Ferschmann, který má s vývojem cloudových služeb bohaté zkušenosti.

Data v čoudu, teda v cloudu
SQL databáze nebo lokální disk. To byly v minulosti dvě základní možnosti ukládání dat. S příchodem cloudu se všechno změnilo. SQL databáze dostatečně neškálují, lokální disk zase není přístupný z více uzlů.
Musíme se tedy naučit správně volit úložiště a vědět kdy a co použít. Možností je totiž spoustu – distribuované filesystémy (Elastic FileSystem), souborová úložiště (S3), memory cache, noSQL databáze, SQL databáze. Protože kromě možností škálování a výkonu je dnes neméně důležitá cena.
Takže kromě klasických zkratek ACID a CAP máme ještě nově i BASE, CRDT a SEC.

Pořadatelé: Petr Jůza (http://www.openwise.cz), Petr Ferschmann (http://www.abra.eu)


Fullscreen program
18:00
Zahájení
18:05
IBM Bluemix
Mario Kamburov a Ondřej Plevka
19:20
Cloudové služby mění přístup k vývoji aplikací
Petr Ferschmann
19:40
Diskuze k tématu
20:00
Pivo
Přesun na pivo do restaurace SVEJK (http://www.svejkpension.cz/restaurace)
avatar
Petr Jůza: Kdo mate zajem, muzete si stahnout prezentaci k Bluemixu: www.uschovna.cz/…EU4MJVD4-6SV
avatar
Petr Ferschmann: Nezapomeňte, už dneska :-)
--